Leszek Zakrzewski
Ulice w naszej parafii i ich patroni. Cz.70
Ulica Tartaczna
Uliczka figurowała jako Grottgera boczna już w okresie międzywojennym i był przy niej zarejestrowany jeden dom. Podczas wojny pisano po niemiecku „Grottger nebenstrasse”, była nazywana także „Angerweg” (Droga na błonie). Swoją obecną nazwę otrzymała uchwałą Miejskiej Rady Narodowej nr 9/II/58 z 29 marca 1958 r., poprzez zmianę nazwy ulicy „Grottgera boczna” na „Tartaczna”.
Składa się z trzech odcinków: pierwszy stanowi połączenie ulic Bielowickiej („Bethania” nr 1/2011) z Jana Pawła II („Bethania” nr 2/2013), drugi biegnie od ulicy Jana Pawła II do Grottgera (Bethania” nr 9/2012), a trzeci – bez przejazdu, odchodzi od Grottgera w kierunku południowo-zachodnim i kończy się pomiędzy domami nr 23-29. Przy ulicy występują jedynie numery nieparzyste i są to domy jednorodzinne, wśród nich także w zabudowie szeregowej pod nr 9a – 9b-9c. Pod nr 17 działa piekarnia „Maria Nika”. Naprzeciw plac przy markecie „Biedronka”, teren stacji benzynowej Lotos i zaplecze firmy „Trans-Konspol”.
Do połowy lat 90. XX w. ostatni odcinek ulicy odchodził w prawo od ulicy Grottgera, jako droga gruntowa, tuż za sklepem spożywczym Społem. Po korekcie własności, przełożono tę ulicę pomiędzy drewnianym domkiem Grottgera nr 4 i budynkiem nr 6. W 2018 r. położono na niej asfalt, za wyjątkiem pierwszego odcinka.
Nazwa ulicy – Tartaczna, chociaż nie wiąże się z działającym tu tego typu zakładem, była nadana „na wyrost”. Teren, gdzie obecnie znajduje się market „Biedronka”, a wcześniej działał skład materiałów budowlanych firmy PSB, został w latach 50. przeznaczony pod budowę tartaku. Ponoć pewne prace rozpoczęto, ostatecznie tartak nie powstał, pozostała jednak nazwa ulicy.